Jak dopasować aranżację okna do stylu wnętrza?

Wybierając aranżację okna do wnętrza, należy wziąć pod uwagę kilka czynników mających wpływ na jej finalny wygląd. Choć mogłoby się zdawać, że najważniejszy jest ogólny wystrój pomieszczenia, to liczy się także jego wielkość oraz przeznaczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dopasować aranżację okna do stylu wnętrza, przeczytaj kilka poniższych wskazówek.

Po pierwsze wielkość

W pomieszczeniach, które charakteryzują się dużą przestrzenią, najlepiej sprawdzą się ciężkie zasłony i firanki. Dobrym rozwiązaniem okażą się także okiennice wewnętrzne. Zamontowane w takich miejscach sprawią, że staną się one bardziej przytulne, a przede wszystkim ulegną optycznemu zmniejszeniu. Jeśli chodzi o wybór zasłon to najlepiej postawić na aksamitne i welurowe. Należą one do modeli zaciemniających i wygłuszających. Właśnie dlatego doskonale nadadzą się do wyżej wspomnianych wnętrz. Należy wybierać ciemniejsze, jednolite kolory, z ewentualnym drobnym wzornictwem.

W jasnych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się kolory takie jak szkarłatna czerwień, butelkowa zieleń, grafit, granat, a nawet czerń. Natomiast w ciemnych – jasne. Jeśli chodzi o kolor wzorów, to trzeba zachować ostrożność. Mogą być one złote, srebrne, a nawet miedziane. Dobrym krokiem będzie wybranie takich, które stworzą kontrast na zasłonie. Dopasowując aranżację okna do stylu wnętrza, pamiętaj o tym, że lepiej nie mieszać ze sobą zbyt wielu faktur i kolorów. Umiejętnie dobrane firany oraz zasłony mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na wygląd pomieszczenia. Tkaniny, które wybierzesz do dekoracji swojego okna, podkreślą jego charakter. Obecnie większość okien wykonywanych jest w kolorach bieli i naturalnego drewna. Właśnie dlatego mogą łatwo zgubić się we wnętrzu. Spraw, aby stały się zauważalne, wybierając dla nich odpowiednią oprawę.

Po drugie rodzaj pomieszczenia

Rodzaj pomieszczenia ma ogromne znaczenie. Inna aranżacja okna sprawdzi się w kuchni, a jeszcze inna w salonie. Tutaj różnica jest ogromna. Jeśli chodzi o wnętrza, w których materiały wystawione są na parę, dym, czy nawet tłuszcz to najlepszym rozwiązaniem będą żaluzje lub shuttersy. Obydwa rozwiązania aranżacyjne są łatwe w pielęgnacji. Jest to ich ogromny atut, zwłaszcza że w wyżej wspomnianych miejscach czyszczenie elementów dekoracji okien jest raczej przykrą koniecznością. W przypadku wnętrz takich jak salony, czy sypialnie możemy pozwolić sobie na każde z możliwych rozwiązań. Tu ogranicza nas jedynie wyobraźnia i wizja finalnej aranżacji wnętrza. Delikatne firany, ciężkie lub lekkie zasłony, rolety klasyczne bądź rzymskie, a także shuttersy. Zachowujemy tutaj pełną dowolność.

Po trzecie styl arażnacji

To, w jakim stylu zaaranżowaliśmy wnętrze, ma ogromne znaczenie na dobór odpowiednie oprawy dla naszych okien. Tam, gdzie króluje styl glamour, doskonałym rozwiązaniem będą bogato zdobione, choć nie przesadne firany, rolety rzymskie i zasłony. Wszelkie elementy dekoracyjne w kolorze srebra, złota i miedzi są jak najbardziej pożądane. Możemy wybrać pojedyncze elementy bądź stworzyć jedną, spójną, perfekcyjną całość ze wszystkimi.

W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu industrialnym i loftowym najlepsze będą żaluzje i klasyczne rolety. Najlepiej, aby wykonane były z prostych minimalistycznych materiałów, nie ma mowy o kolorowych wzorach czy bogatych wersjach kolorystycznych. Tutaj liczy się przede wszystkim prostota. Czerń, biel, ewentualnie elementy wykonane z drewna. Proste linie i ogromne przestrzenie rodem z fabryk charakteryzują ten styl.

Teraz przyszła pora na wnętrza zaaranżowane w stylu klasycznym i skandynawskim. W takich miejscach najlepiej będą wyglądały shuttersy. Okiennice wewnętrzne nie mają w tej kwestii żadnej konkurencji. Choć jak już zostało wspomniane powyżej, pasują do większości wnętrz, to należy przyznać, że najlepiej podkreślają charakter przestrzeni skandynawskich. Połączenie z naturą i minimalizm związany z tym stylem są nierozerwalne. W takich pomieszczeniach perfekcyjnie będą wyglądały shuttersy wykonane z drewna. Takiego efektu nie przyniesie nam żadne inne rozwiązanie.