Dbając o porządek w naszych domach, nie wolno nam zapominać o pielęgnacji elementów aranżacji okien. Ważne jest nie tylko oczyszczanie ich z kurzu czy brudu, lecz także konserwacja. Odpowiednie metody stosowane regularnie pomogą nam w pielęgnacji shuttersów, które odwdzięczą nam się trwałością i świetnym wyglądem przez wiele lat.

Sposoby czyszczenia shuttersów

Tutaj liczy się regularność — zresztą tak jak w przypadku pielęgnacji innych części wyposażenia. Ma to duży wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także działanie. W zależności od tego, z czego wykonane są shuttersy, możemy czyścić je:

  • suchą bądź wilgotną ściereczką
  • miotełką do kurzu
  • odkurzaczem ze specjalną końcówką
  • delikatnymi środkami przeznaczonymi do czyszczenia

Bardzo ważne jest, aby podczas czyszczenia nie przemoczyć okiennic wewnętrznych. Dlatego właśnie po każdym myciu należy wytrzeć je do sucha.

Pielęgnacja shuttersów drewnianych i PCV

Pomimo że shuttersy drewniane zabezpieczone są przed wilgocią, pod żadnym pozorem nie wolno czyścić ich bardzo mokrą ściereczką. Dopuszczalna jest jedynie wilgotna szmatka. Należy korzystać z niej tylko przy najtrudniejszych zabrudzeniach. Shuttersy wykonane z drewna najlepiej czyścić odkurzaczem, miotełką do kurzu lub suchą ściereczką. Pozwoli to na skuteczne pozbycie się z nich zanieczyszczeń przy zachowaniu najwyższej ostrożności.
Pod żadnym pozorem do czyszczenia okiennic wewnętrznych nie należy używać mocnych środków chemicznych. Mogłyby je uszkodzić, a tego przecież byśmy nie chcieli. Przy shuttersach wykonanych z PCV jest o wiele łatwiej. Tutaj możemy zaopatrzyć się w delikatne środki czyszczące takie jak mydło. Rzecz jasna w pierwszej kolejności należy oczyścić panele z wierzchniej warstwy kurzu i brudu. Najlepiej zrobić to zamykając je i przecierając suchą ściereczką. Zawsze po czyszczeniu shuttersów należy je bezwzględnie osuszyć.

Sposoby na konserwację shuttersów

Tutaj bez wątpienia najlepiej zdać się na wykwalifikowanych specjalistów. To oni we właściwy sposób zajmą się zarówno serwisem, jak i konserwacją shuttersów. Jeśli jednak chcielibyśmy podjąć się tego sami, musimy przygotować dostępne na rynku środki do pielęgnacji drewna. Nałożenie w ciągu roku kilku warstw takich preparatów na oczyszczone shuttersy zapewni im dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz kurzem.