Rolety na okna dachowe, a może shutters?

Okna dachowe

Okna dachowe to popularne rozwiązanie w domach z ukośnymi dachami czy mieszkaniach na poddaszu. Zapewniają lepsze doświetlenie wnętrza w dzień. Problemem może stać się jednak zbyt upalne lato, kiedy nadmierna ilość światła słonecznego nagrzewa zbytnio pomieszczenia i z trudem pozwala w nich wytrzymać w wyższych temperaturach. Częstym rozwiązaniem są więc rolety do okien dachowych, utrzymywane w miejscu dzięki specjalnemu mechanizmowi sprężynowemu. Powoduje on, że rolety na okna dachowe nie zwisają w dół i zaciemniają pomieszczenie zgodnie z potrzebami jego mieszkańców. Rolety na okna dachowe mogą być również zastąpione okiennicami typu shutters, znacznie bardziej dekoracyjne, a ponadto funkcjonalne.

Czym wyróżniają się shuttersy na okna dachowe?

Okiennice shuttersy wykonane są z drewna lub wysokogatunkowego PCV. Wąskie lamele umieszczane są w ościeżnicach, a uniwersalność wykorzystywanych materiałów powoduje, że można wykonać je w różnych kształtach i rozmiarach, w pełni dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Okiennice shutters mogą mieć więc zarówno kształt prostokątny, jak i półkolisty, łukowaty, w kształcie trapezu bądź owalu. Z łatwością wykorzystać można je więc także jako rolety dachowe.

Jaki rodzaj materiału wybrać na okna dachowe?

Rodzaj materiału, z którego wykonane są okiennice shutters należy dobrać do warunków wewnętrznych panujących w pomieszczeniu, gdzie chcemy je zamontować. Okiennice drewniane, z drewna lipowego, sprawdzają się więc w pomieszczeniach suchych, gdzie drewno nie ulega odkształceniu pod wpływem wilgotności. To wyjątkowo ekskluzywne rozwiązanie, pozwalające na wykonanie okiennic w różnych kolorach, dzięki jasnej barwie drewna lipowego, które doskonale wchłania bejcę.

Innym rodzajem drewna wykorzystywanego do produkcji okiennic typu shutters jest drewno paulownia, gwarantujące doskonałe właściwości izolacyjne, dzięki czemu doskonale chroni przed upałem. Drewno paulownia również ma jasny kolor i drobnoziarnistą fakturę, co pozwala na uzyskanie naturalnego wykończenia.

Drewno abachi, określane również jako zimne drewno, to jeszcze inny rodzaj materiału używanego do produkcji okiennic shutters, odznaczające się lekkością i piękną teksturą. Jego dekoracyjne odcienie pozwalają na idealne dopasowanie okiennic do pozostałych elementów wnętrza.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności utrzymującej się w powietrzu, jak łazienka czy kuchnia, warto zastosować okiennice shutters wykonane z materiału PCV. Odporne na odkształcenia, zadrapania i uderzenia, okiennice z PCV pozwolą długo cieszyć się ich pięknym wyglądem, a jednocześnie dzięki ruchomym lamelom zapewnią pożądaną ilość światła w danym pomieszczeniu.

Dlaczego warto wybrać okiennice dachowe shutters?

Okiennice shutters jako zaciemnienie okien dachowych pozwalają na uzyskanie wyjątkowo oryginalnego wyglądu każdego pomieszczenia. Zabezpieczenie przed ich samoistnym otwarciem i skuteczna izolacja termiczna powodują, że rozwiązanie to jest coraz częściej wybierane przez osoby poszukujące ekskluzywnych elementów wykończenia wnętrz.