Okno w sypialni — pomysły na aranżację

Teoretycznie okno to zwyczajny element wykończenia. Praktycznie tworzy spójną całość z pomieszczeniem, w którym się znajduje. Zasługuje ono więc na taką samą troskę jak inne części domu. Dlatego tak ważna jest ich wspólna aranżacja. Sposobów na nią jest wiele i to właśnie o nich możecie przeczytać poniżej.

Jak udekorować okno w sypialni?

Tutaj pole do popisu jest naprawdę ogromne. Klasyką gatunku są firany i zasłony, które swego czasu zobaczyć można było niemalże wszędzie. To jakie zagoszczą w naszej sypialni, zależne powinno być przede wszystkim od naszych upodobań. Dobrze by było, gdyby komponowały się z całą aranżacją sypialni. Wybór produktów jest duży, dlatego należy ustalić, jaką funkcję mają spełniać firany. Zakupić możemy klasyczne lub zdobione. Dostępne są te na taśmie, która ułatwia marszczenie, na przelotkach czy na szelkach. Tutaj kończy się nasza decyzyjność. Przy zasłonach dochodzi nam jeszcze wybór ich grubości. Ma to znaczenie, zwłaszcza gdy chcemy zaciemnić sypialnie. Wtedy najlepiej wybrać zasłony wykonane z grubego materiału. Umieszczenie jednych i drugich na małym oknie skradnie nam sporo przestrzeni. Jednak jeśli mamy jej wystarczająco dużo sprawią one, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne.

Rolety jako aranżacja okna w sypialni

Świetną dekoracją okna w sypialni mogą okazać się także różnego rodzaju rolety czy żaluzje. Opcji jest wiele i ostateczna decyzja zależy od tego, czego od nich oczekujemy. Mają one nie tylko duże walory praktyczne, ale też dekoracyjne. Ich wybór zapewni prywatność, jednak nie zagwarantuje takiego zaciemnienia jak zasłony. Rzecz jasna nikt nie zabroni nam wykorzystania w aranżacji okna jednych i drugich. Co więcej, zdarza się to dość często.
Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy mieszkamy na parterze, jest wykorzystanie rolet wraz z firankami. Zyskujemy wtedy dodatkową osłonę od świata zewnętrznego. Najbardziej popularne w obecnym sezonie są rolety rzymskie – ponadczasowe rozwiązanie. Dużą wygodą dla posiadaczy żaluzji drewnianych jest sposób ich czyszczenia. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby zebrać kurz – to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku rolet. Na stronach poświęconych dekoracji wnętrz możemy zauważyć również aranżację z jednoczesnym wykorzystaniem rolet, firan i zasłon. Takie zestawienie daje nam stuprocentowe zaciemnienie, jednak może przytłoczyć okno.

Shuttersy w sypialni — wyjątkowa ozdoba dla okna

Fani naturalnych produktów bądź innowacyjnych, nietuzinkowych rozwiązań koniecznie muszą przyjrzeć się shuttersom. Czym one właściwie są? Shuttersy to okiennice wewnętrzne wykonane z drewna bądź PCV. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę efektywne wykończenie wnętrz.

Oprócz tego, że shuttersy nie przepuszczają światła, to zapewniają nam o wiele więcej prywatności niż powyżej opisane rozwiązania. Jeśli wybierzemy je jako aranżację swojego okna, nie będziemy musieli martwic się o firanki, rolety czy zasłony. Te okiennice wewnętrzne zapewnią nam wszystko to, czego moglibyśmy oczekiwać od pozostałych elementów aranżacji okna.

Shutters mogą mieć najróżniejsze kształty i kolory, dzięki czemu idealnie wpasowują się w najróżniejsze wnęki. Najczęściej wykonywane są pod wymiar i wykazują wysoką odporność na wilgoć i uszkodzenia, dlatego służą właścicielom przez wiele lat.