Okno w kuchni. Pomysły na aranżację

Czasami chcielibyśmy zmienić wystrój kuchni, ale nie lubimy remontów, ponieważ są one kosztowne, długotrwałe i męczące  z powodu pyłu i bałaganu. Rozwiązaniem na wprowadzenie metamorfozy wyglądu kuchni, bez uciążliwego remontu, jest zmiana dekoracji wnętrza. Mogą to być dodatki w innym kolorze, wymiana uchwytów szafek lub nowa aranżacja okna, jeśli mamy je w pomieszczeniu. Okna kuchenne to jedne z najważniejszych elementów kuchni – dają naturalne światło i wentylację. Można ozdobić je różnego rodzaju elementami, które nie tylko dekorują, ale tworzą przyjemną i pozytywną atmosferę w kuchni. Poniżej inspirujące przykłady, aby obudzić kreatywność!

Nagie okna kuchenne

Tak jak trendy w tortach weselnych na nagie ciasta bez żadnych ozdób, tak i we wnętrzach zaczyna dominować trend: mniej znaczy lepiej. Jeśli okna mają dekoracyjne ramy, powinny być widoczne. Jeśli z kuchni rozciąga się wspaniały widok na ogród, dlaczego nie pozostawić nagich okien kuchennych? Np. w kuchni w stylu wiejskim z mnóstwem dekoracyjnych detali można z łatwością uciec od ciężkich dekoracji okiennych. Wystarczy dodać na parapecie zioła lub inne dodatki, aby całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia.

Firany

Gdy w kuchni potrzeba prywatności, modyfikację wystroju wnętrza kuchni, wykonujemy poprzez zmianę rodzaju firanek. Zamiast ciężkich, bawełnianych firan do ziemi, powiesmy lekkie tiule lub krótkie zazdrostki.

Zasłony w stylu angielskim i francuskim

Takie zasłony zmienią każdą kuchnię w kącik elegancji z odrobiną romantyzmu. Wyraziste wzory, bujne lambrekiny oraz ozdobne wiązania, to tylko niektóre cechy takich zasłon. Kuchnia będzie wyglądać bardziej uroczyście i przytulnie. Francuskie zasłony to dobra opcja dla kuchni, która została zaaranżowana w tych stylach: klasycznym i barokowym. Kuchnia w stylu wiejskim lub prowansalskim również będzie wyglądać z nimi bardzo interesująco.

Rolety

W przypadku gdy okno jest od południa i konieczne jest osłonięcie od słońca lub, gdy musimy uciec przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, najlepszym wyborem do dekoracji okna jest roleta. Klasyczne rolety charakteryzują się lekką konstrukcją i instaluje się je na każdej szybie z osobna, za pomocą taśmy klejącej. Przeważnie żyłka jest zwykle używana do ściągania rolety i nawijania jej na wałek. Takie rolety są łatwe do zainstalowania i usunięcia. A łączniki nie pozostawiają żadnych śladów na ramie okna. Rolety mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bambus, plastik.

Rolety rzymskie

Zasada rolet rzymskich jest podobna jak klasycznych – podnoszone są przeważnie za pomocą łańcuszka. Jednak po pierwsze, można je instalować oprócz okna, na ścianie lub suficie. Drugą różnicą jest sposób ściągania materiału. Klasyczna roleta jest zwijana na wałek, roleta rzymska jest ściągana z możliwością stworzenia np. dekoracyjnego elementu u góry okna.

Żaluzje drewniane

W przypadku dużych problemów z prywatnością, można rozważyć szybkie zasłonięcie okna żaluzjami, które zamykają się przy przechyleniu różdżki. Najlepsze żaluzje do kuchni są wykonane z przetworzonego PCV, które można przetrzeć mydłem i wodą, jeśli się zabrudzą lub zatłuszczą.

Okiennice wewnętrzne SHUTTERS

Alternatywą dla żaluzji drewnianych są wewnętrzne okiennice drewniane, które najlepiej pozwalają na natychmiastową prywatność. Wystarczy jeden ruch ręką i są zamknięte. Jednocześnie tak jak klasyczne żaluzje wpuszczają światło i chronią przed słońcem i upałem latem. Dodatkową zaletą jest izolacja, ponieważ stanowią one dodatkową barierę między szkłem a kuchnią, pomagają utrzymać ciepło w środku i zatrzymać chłód na zewnątrz w zimie. Okiennice drewniane shutters mają regulowane, poziome lamelki, aby umożliwić wpuszczanie różnej ilości światła słonecznego między listwami. System ten umożliwia otwieranie okien i drzwi w upalne letnie dni i wieczory bez inwazji much i komarów. W przeciwieństwie do rolet i zasłon z materiału, które trzeba prać, okiennice drewniane łatwo się czyści. Są odporne na wilgoć, dzięki czemu można je stosować nawet w kuchni.

Okiennice wewnętrzne shutters nie muszą być białe: można dopasować kolor okiennic do koloru ściany, blatów lub dodatków. Kolorowe okiennice stanowią świetną alternatywę dla białej ściany w małym pomieszczeniu i idealnie nadają się do stworzenia punktu centralnego. Białe okiennice wewnętrzne wykonane z drewna mają klasyczny styl i nadają oknom ekskluzywny wygląd w stylu vintage. Natomiast najlepszy styl i funkcjonalność do kuchni nowoczesnych, osiąga się dzięki okiennicom ze sztucznego tworzywa PCV.

Jest jeszcze jedna ważna cecha okiennic wewnętrznych shutters, mogą być wykonane w różnych kształtach. Ich konstrukcje dopasowuje się do rodzaju okna: czy to wysokiego w starej kamienicy, czy szerokiego w nowoczesnym domu, czy nieregularnego na poddaszu.

W pomieszczeniu tak funkcjonalnym, jak kuchnia, w którym jest mnóstwo metalowych urządzeń i drewnianych szafek, aranżacja okna może być źródłem upiększenia w całej przestrzeni. Nie bójmy się kreatywnych rozwiązań, nawet jeśli mają to być kolorowe okiennice shutters wewnątrz pomieszczenia.