Okiennice drewniane – jakie wybrać?

Każdy z nas chce uchronić się w gorące dni od promieni słonecznych. Jednocześnie zależy nam na utrzymaniu dobrej cyrkulacji powietrza, o którą latem ciężko. Zimą natomiast dążymy do utrzymania stałej temperatury powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja o tej porze roku również jest niezwykle ważna. Zimą najczęściej pojawia się wilgoć w domach czy mieszkaniach. Na rynku możemy spotkać wewnętrzne okiennice drewniane, które sprawdzą się o każdej porze roku.

Ponadczasowość okiennic

Okiennice drewniane są ponadczasowe. Mają niepowtarzalny wygląd i pozytywnie wpływają na stylistykę wnętrz nadając im uroku i elegancji. Pasują zarówno do klasycznego wystroju, jak i do nowoczesnych wnętrz. Odpowiednio dobrane podkreślą wyjątkowy styl twojego domu czy mieszkania. Poza pięknym wyglądem są niezwykle praktyczne. W lecie blokują promienie słońca, jednocześnie ułatwiając przepływ powietrza. Natomiast w zimie pozwalają utrzymać stałą temperaturę powietrza, co znacznie obniża rachunki za ogrzewanie.

Shutters

Okiennice wewnętrzne wykonuje się z różnych rodzajów drewna, w tym m.in. lipowego. Modele wykonane z tego rodzaju drewna są lekkie, co wpływa na łatwość użytkowania. Nie będą się one również „deformować” pod wpływem ciężaru. Decydując się na okiennice drewniane nie powinieneś mieć żadnego problemu z ich używaniem. W zależności od budowy i sposobu otwierania okiennice mają jeden lub kilka paneli. Ich szerokość dopasowana jest do indywidualnych potrzeb kupującego. Warto się zdecydować na model z ruchomymi lamelami, które można ustawiać pod różnym kątem, regulując ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Sam zdecydujesz, czy w pomieszczeniu ma być jasno, czy może wolałabyś lekko przyciemnić pokój.

Jakie okiennice kupić?

Decydując się na zakup okiennic drewnianych zwróć uwagę na jakość wykonania. Jest wiele czynników, które wpływają na to, jak długo nam one posłużą. Drewno powinno być wytrzymałe i pozbawione sęków. Ich występowanie osłabia strukturę drewna. Ponadto okiennice drewniane muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz promieniowaniem UV. Zawiasy natomiast koniecznie muszą być pokryte preparatem antykorozyjnym. Takie zabezpieczenie okiennic sprawia, że są one odporne na zmienne warunki. Dzięki temu możemy je zainstalować również w łazience. Nawet wyjątkowo duża wilgotność nie wpłynie na ich funkcjonowanie i wygląd. Ważny jest również sposób czyszczenia wybranych przez nas okiennic. Dobrze zaimpregnowane drewno wystarczy przecierać wilgotną szmatką. Pamiętaj, że piękno tkwi w prostocie. Im mniej zakamarków, tym łatwiej będzie utrzymać okiennice w idealnym stanie.