Jak zaaranżować okna w biurze?

Shutters promienisty układ lamel

Znaczną część naszego życia spędzamy w miejscu pracy. Nic zatem dziwnego, że komfort w biurze jest bardzo istotny zarówno dla świetnego samopoczucia, jak i dobrej wydajności pracownika. Nie ulega też wątpliwości, że coraz więcej pracodawców ma tego świadomość, co z kolei można zauważyć w nowoczesnych aranżacjach biurowych. Jednym z kluczowych elementów przyjaznego środowiska pracy są temperatura i nasłonecznienie pomieszczenia. Czynniki te w dużej mierze są uzależnione od właściwego doboru dekoracji okiennych. Podpowiadamy czego szukać i na co zwrócić uwagę aranżując okna w biurze.

Funkcjonalna i designerska aranżacja biura

Podstawą doboru właściwej aranżacji okien w biurze jest przede wszystkim funkcjonalność. Nic zatem dziwnego, że okiennice wewnętrzne czyli tzw. shutters cieszą się tak dużą popularnością. Nie bez powodu architekci projektujący wnętrza biurowe wybierają takie rozwiązanie. To nie tylko świetna alternatywa dla żaluzji czy zasłon, ale również bardzo gustowna dekoracja okienna, która nadaje pomieszczeniu niebanalnego charakteru i niepowtarzalnego klimatu. 

Dzięki ruchomym lamelom, wewnętrzne okiennice pozwalają skutecznie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w silnie nasłonecznionych budynkach, ponieważ dobrej jakości okiennice pełnią także funkcję termoizolacyjną oraz stanowią barierę dla hałasu dobiegającego z zewnątrz. 

Okiennice drewniane z drewna lipowego można malować na różne kolory, według własnych upodobań. Nie ulega wątpliwości, że do niepodważalnych atutów okiennic wewnętrznych w biurze zaliczyć można nie tylko wspomnianą już ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia latem, ale także zabezpieczenie przed utratą ciepła zimą. Tym samym okiennice wewnętrzne poprawiają właściwości termoizolacyjne okien nawet 30-50 %.

Okiennice na fali w aranżacjach biurowych

Wewnętrzne okiennice od wielu lat należą do klasyki wystroju wnętrza biurowego. Są zarówno uniwersalne, jak i praktyczne. O ile jednak jeszcze kilka czy kilkanaście temu dominowały wąskie, najczęściej dwu centymetrowe białe lamele, o tyle dziś aranżacja okien w biurze daje o wiele większe pole do popisu. 

Drewno czy tworzywo sztuczne?

Okiennice wewnętrzne idealnie sprawdzą się w biurze o ambicjach miejsca prestiżowego, np. w kancelarii notarialnej lub w pracowniach architektonicznych. Dotyczy to szczególnie tych modeli, które są utrzymane w naturalnej kolorystyce wysokogatunkowego surowego drewna. Trudno chyba wyobrazić sobie bardziej stylową aranżację biura prezesa siedzącego za okazałym biurkiem z panoramicznym oknem przysłoniętym okiennicami w tle. Z kolei drewniane okiennice w klasycznej bieli to świetne rozwiązanie do nowoczesnego biura o minimalistycznym, a nawet nieco loftowym klimacie. 

Shutters mogą być również wykonane z tworzywa PCV, które nadaje się świetnie do pomieszczeń o większej wilgotności czyli tam, gdzie nie sprawdzą się elementy drewniane. Można je również dowolnie kształtować, nie tylko pod względem wielkości, ale również kształtów. Ani rolety, ani żaluzje nie dają tak wielu możliwości zagospodarowania okien biurowych w niestandardowych kształtach. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości okiennic wewnętrznych na zamówienie, można skomponować niemal dowolne aranżacje biura, które wpisują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne trendy wnętrzarskie.